öğrenci katkı payı

öğrenci katkı payı

Aöf Katkı Payı, öğrencinin okuduğu programdaki belirlenen öğrenim süresini tanımlanan süreyi aşması durumunda alınmaktadır. Önlisans bölümünde 2 yıl, Lisans bölümünde 4 yıl olarak belirtilen program süresi bulunmaktadır. Bu süreci aşan öğrencilerden 35 TL katkı payı tahsil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse Önlisans programında okuyan öğrenci 2 yıl süresince okuduğu ilgili bölümü bitirememişse ve 3. yıl için kayıt yenileme işlemi gerçekleştirdiyse, o öğrenciden katkı payı ödemesi tahsil edilir. Lisans öğrencileri için bu, 5. yıl için geçerli olmaktadır.

Dikey Geçiş Yapan Öğrencilerde ise bir takım karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Örgün eğitim önlisans programından mezun olup, Açıköğretim Fakültesi’ne dikey geçiş yapan öğrenciler 2 yıl içerisinde lisans programını tamamlayamadıkları taktirde, 3. senelerinde katkı payı ödemek zorunda kalırlar. Dikey geçiş sınavı kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler 3. sınıftan başladıkları için öğrenim sürelerinin başına +2 yıl otomatik olarak

 

eklenmektedir. Bu nedenle DGS ile AÖF’ye geçiş yapan öğrenciler, lisans öğrenimi almalarına rağmen katkı payı ödememeleri için tanınan 2 yıl lisans tamamlama öğrenim süresini aşmamaları gerekmektedir.
katkı payı ödenmemesi durumunda yapılacak işlem resmi gazetede yayımlanmıştır

 

daha önceki yıllarda öğrenci katkı payı ödemesinin kaldırılmış olup tekrar kararla ödenmesi durumunda olduğunu hatırlatalım.

2019-2020 öğrenci katkı payı ödemesi kararı Resmi gazete
Kaynak
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191224-7.pdf

Don`t copy text!