öğrenci katkı payı

  öğrenci katkı payı

  Aöf Katkı Payı, öğrencinin okuduğu programdaki belirlenen öğrenim süresini tanımlanan süreyi aşması durumunda alınmaktadır. Önlisans bölümünde 2 yıl, Lisans bölümünde 4 yıl olarak belirtilen program süresi bulunmaktadır. Bu süreci aşan öğrencilerden 35 TL katkı payı tahsil edilmektedir. Örnek vermek gerekirse Önlisans programında okuyan öğrenci 2 yıl süresince okuduğu ilgili bölümü bitirememişse ve 3. yıl için kayıt yenileme işlemi gerçekleştirdiyse, o öğrenciden katkı payı ödemesi tahsil edilir. Lisans öğrencileri için bu, 5. yıl için geçerli olmaktadır.

  Dikey Geçiş Yapan Öğrencilerde ise bir takım karışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Örgün eğitim önlisans programından mezun olup, Açıköğretim Fakültesi’ne dikey geçiş yapan öğrenciler 2 yıl içerisinde lisans programını tamamlayamadıkları taktirde, 3. senelerinde katkı payı ödemek zorunda kalırlar. Dikey geçiş sınavı kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler 3. sınıftan başladıkları için öğrenim sürelerinin başına +2 yıl otomatik olarak

   

  eklenmektedir. Bu nedenle DGS ile AÖF’ye geçiş yapan öğrenciler, lisans öğrenimi almalarına rağmen katkı payı ödememeleri için tanınan 2 yıl lisans tamamlama öğrenim süresini aşmamaları gerekmektedir.
  katkı payı ödenmemesi durumunda yapılacak işlem resmi gazetede yayımlanmıştır

   

  daha önceki yıllarda öğrenci katkı payı ödemesinin kaldırılmış olup tekrar kararla ödenmesi durumunda olduğunu hatırlatalım.

  2019-2020 öğrenci katkı payı ödemesi kararı Resmi gazete
  Kaynak
  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191224-7.pdf

  Reklam
  BİR YORUM YAZIN

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.